Kontakt

Drevenica Diana

mobil:
+421 905 79 22 14
e-mail:
andreaskandikova@gmail.com

GPS: 49.253473,19.040072

   mapaMožnosti aktivít

terchova-leto


V lete lákajú návštevníkov túry do okolia vďaka rozsiahlej sieti značkovaných turistických chodníkov, ktoré vedú na hrebene Veľkého Rozsutca (1 610 m n. m.), veľkého Kriváňa (1709 m n. m.) a mnoho ďaších. Zaujímavé sú aj skalnaté masívy – Tiesňavy so Zbojníckym chodníkom a Jánošíkové diery (kaňon s prekrásnymi vodopádmi, nad ktorými sa týčia mohutné skaly). Okrem toho v Terchovej je organizovaných množstvo kultúrnych a športových podujatí a to: Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni, Country festival, Budzogáň, Hubertove  dni, atď.

 

terchova-zima 

 

V zimnom období je Vrátna dolina vyhľadávaným strediskom zimných športov. Sú tu výborné podmienky na zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, snowboarding a zimnú turistiku s garanciou 120 dní snehu. Ponúka lyžiarom 12 lyžiarskych vlekov s 1 sedačkovou lanovkou a s 1 kabínkovou lanovkou. Lyžiarske trate sú upravované a časť z nich je umelo zasnežovaná. Lyžiarom sú k dispozícií aj tieto služby: požičovňa lyží, lyžiarskej výstroje a lyžiarska škola určená nielen deťom, ale aj dospelým. Možnosť večerného lyžovania určite uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov. Pre menej náročných lyžiarov je v centre obce stredisko Gavurky s dvoma lyžiarskymi vlekmi a lyžiarskou škôlkou.

Vrátna. Dolina medzi obcou Terchová a hrebeňom Malej Fatry, patrí medzi najkrajšie doliny Krivánskej Malej Fatry. Je ohraničená vrchmi Boboty, Veľkým Rozsutcom, Poludňovým Grúňom, Stohom, Chlebom, Fatranským Kriváňom. Dolina je súčasťou Národného parku Malá Fatra a predstavuje centrum letnej a zimnej rekreácie.

Malá Fatra patrí medzi najkrajšie a pohoria Slovenska. Je rozdelená na Krivánsku Malú Fatru a Lučanskú Malú Fatru. Krivánska Malá Fatra bola v roku 1988 vyhlásená za Národný park. Vyčnieva nad susedné vrcholy i horstvá a sľubuje nezabudnuteľné zážitky na jej turistických a náučných chodníkoch.

Strečno je gotický hrad stojaci oproti Starému hradu na druhom brehu Váhu postavený začiatkom 14. storočia. V roku 1072 bol hrad Strečno vyhlásený za kultúrnu národnú pamiatku. Romantická zrúcanina hradu Strečno dominuje nad stuhou Váhu ako symbol feudálnej moci na strenom Považí.


Rajec je známy svojim betlehémom v Rajeckej Doline - najväčší drevorezbársky oltár na svete a jeho autor je miestny rezbár Jozef Pekara. Prvá písomný zmienka o obci bola v roku 1413. Dedina si zachovala svoju architektonickú úroveň - staré ľudové zvyky, kroj a nárečie.

Čičmany sú pamiatkovou rezervácia ľudovej architektúry s neopakovateľnými maľbami na zrubových domoch a expozíciou Považského múzea, kde je návštevníkovi predstavené zamestnanie, ľudový odev a ľudové umenie v expozíciách: z rodinného zvykoslovia, zo života a práce čičmianského ľudu.

Oravský hrad leží na bralovom útese Skrušinského pohoria, nad riekou Oravou a obcou Oravský Podzámok. Bol oddávna opevneným hradiskom, chráneným od severu skalnatým masívom a od juhu polkruhovým zemným valom. Momentálne je hrad dôstojným sídlom Oravského múzea.


Budatínsky zámok je architektonickou a historickou pamiatkou Žiliny. V minulosti patril medzi vodné hrady, chránené tokom riek a vodnými priekopami. Jeho najstaršou časťou je mohutná ranogotická štvorposchodová veža, ktorá bola postavená v čase opevňovania krajiny po tatárskom vpáde v polovici 13. storočia.

Lietavský hrad je jeden z najväčších hradov na Slovensku. Hrad pochádza z 13. storočia a tvorí historicky neodmysliteľnú dominantu súľovských vrchov. Počas renesancie v 16. storočí bol prestavaný a od 18. storočia je hrad neobývaný.

Starý hrad Strečno sa dvíha sa vo výške 475m, priamo nad riekou Váh je výraznou dominantou Považia. Veža je dodnes zachovaný asi do výšky druhého poschodia. Na západ od nej sú viditeľné zvyšky paláca a ostatné poškodené múry, ktoré sledujú terén. Zo zrúcaniny je unikátny pohľad na Domašínský meander Váhu.

Súľovské skaly sú prvým chráneným územím Strážovských vrchov a sú národnou prírodnou rezerváciou. Pre návštevníkov sú pripravené značkové turistické chodníky. Cestou Vás očaria bizardné skalné výtvory a zrúcaniny Suľovského hradu.

Skanzén Vychylovka patrí k najrozsiahlejším prírodným expozíciam na Slovensku. Nachádza sa tu 34 obytných, hospodárskych a sakrálnych stavieb. Jej úlohou je dokumentovať a priblížiť spôsob života a kultúry kysuckého ľudu v minulosti. Súčasťou je aj významná technická pamiatka, úvraťová úzkokoľajová lesná železnica.

Žilina je metropola severozápadného Slovenska, krajské mesto a sídlo vyššieho samosprávneho územného celku. Mesto má historický cenné kostoly, ako je napr. Kostol sv. Štefana a taktiež je veľkým kultúrnym a obchodným centrom, kde Vás nákupná turistika iste neminie.

Vlkolinec patrí medzi najzachovalejšie rezervácie ľudovej architektúry na Slovensku. Čisto drevená obec bola od 1977 pamiatková rezervácia ľudovej architektúry a v 1993 zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Múzeá:
Blatnica, Kysucké múzeum v Čadci, Oravské múzeum, Oravský Podzámok, Oravská Polhora, Jaseňová, Martin - Slovenské národné múzeum, Žilina - Považské múzeum, Čičmany, Terchová - Expozícia Jánošik

Galérie:
Kysucká galéria, Oravská galéria, Tvrdošín, Žilina - Považská galéria umenia